Profil korisnika

Allianz: Operativna dobit 5,7% viša u 2022.

Osiguranje.hr - 21.2.2023.

Allianz Grupa je ostvarila rast ukupnih prihoda od 2,8 posto na 152,7 milijardi eura (u usporedbi sa 148,5 milijardi eura ostvarenih u 2021. godini), ponajviše zahvaljujući učincima većih cijena i broja polica u segmentu neživotnih osiguranja. 

To je, međutim, djelomično ublaženo nižim naknadama za uspješnost i nižim prihodima od imovine pod upravljanjem u segmentu upravljanja imovinom. Manja imovina pod upravljanjem uglavnom je rezultat tržišnih učinaka i transakcije s tvrtkom Voya. Prihodi su nešto niži i u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, i to zbog nižih statutarnih premija, koje su uglavnom rezultat slabije prodaje proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima u Italiji i osiguranja s plaćanjem jednokratne premije u Njemačkoj. 

Ukupni prihodi četvrtog tromjesečja pali su za 4,5 posto na 36,7 milijardi eura (u usporedbi s 38,4 milijarde eura zabilježenih u četvrtom tromjesečju prethodne godine). Statutarne premije ostvarile su pad u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, ponajviše zahvaljujući slabijoj prodaji osiguranja s plaćanjem jednokratne premije u Njemačkoj i proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima u Italiji. Istovremeno su prihodi segmenta upravljanja imovinom zabilježili pad, i to zbog nižih prihoda od imovine pod upravljanjem i nižih naknada za uspješnost. Ti su rezultati djelomično nadoknađeni rastom cijena i broja polica u segmentu neživotnih osiguranja.

Operativna dobit Grupe za cijelu godinu skočila je za 5,7 posto na 14,2 milijarde eura (u usporedbi s 13,4 milijarde eura zabilježene godinu dana ranije), ponajviše zahvaljujući segmentima neživotnih odnosno životnih i zdravstvenih osiguranja. Segment neživotnih osiguranja zabilježio je bolje rezultate preuzimanja rizika i ulaganja. Istovremeno je rast operativne dobiti u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja uglavnom bio rezultat povoljnog doprinosa kupljenog Avivinog poslovanja u Poljskoj i poslovnog rasta zabilježenog u Aziji. Operativna dobit segmenta upravljanja imovinom zabilježila je pad, i to ponajviše zahvaljujući nižim naknadama za uspješnost i nižim prihodima od imovine pod upravljanjem, na koje je utjecalo tržišno okruženje prepuno izazova.

Neto dobit pripisiva dioničarima ostvarila je blagi rast i završila na 6,7 milijardi eura (u usporedbi sa 6,6 milijardi eura zabilježenih 2021. godine).

Povrat na uloženi kapital ostao je stabilan, na 10,3 posto (u usporedbi s 10,6 posto za cijelu 2021. godinu). Istovremeno je osnovna dobit po dionici iznosila 16,35 eura (u usporedbi s 15,96 eura iz prethodne godine).

Uprava namjerava predložiti dividendu za 2022. godinu u iznosu od 11,40 eura po dionici, što je rast od 5,6 posto u odnosu na 2021. godinu.

Operativna dobit četvrtog tromjesečja skočila je za 12,7 posto na 4,0 milijardi eura (u usporedbi s 3,5 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prethodne godine), i to zahvaljujući segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, tj. većoj investicijskoj marži životnih osiguranja na njemačkom tržištu i povoljnim učincima proizvoda rentnog osiguranja u SAD-u. To je djelomično ublaženo nižom operativnom dobiti segmenta neživotnih osiguranja zbog normalizacije učestalosti šteta i većih šteta proizašlih iz događanja manjih razmjera koji su bili povezani s inflacijom šteta. Istovremeno je operativna dobit segmenta upravljanja imovinom zabilježila pad zbog nižih prihoda od imovine pod upravljanjem i nižih naknada za uspješnost.

Neto dobit pripisiva dioničarima iznosila je 2,0 milijardi eura (u usporedbi s -0,3 milijarde eura iz istog razdoblja prethodne godine).

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II

Na kraju četvrtog tromjesečja 2022. godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 201 posto (u usporedbi sa 199 posto zabilježenih na kraju trećeg tromjesečja te iste godine). Uzme li se u obzir primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve, na kraju četvrtog tromjesečja 2022. godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 230 posto (u usporedbi s 227 posto zabilježenih na kraju trećeg tromjesečja te iste godine). 

„Allianzovi rekordni rezultati poslovanja, posebice u svjetlu povećane političke i makroekonomske neizvjesnosti, dokaz su naše izvrsnosti kada je riječ o prepoznavanju i iskorištavanju prilika u okruženjima koja se iznimno brzo mijenjaju. Naša usredotočenost na dugoročno stvaranje vrijednosti putem prave ravnoteže rizika i povrata pripremila nas je za budućnost, dok zahvaljujući sposobnosti odupiranja kratkoročnim izazovima postižemo vrlo dobre rezultate. 
Naš je segment neživotnih osiguranja ostvario snažan rast prihoda zahvaljujući razboritom određivanju cijena i snažnom broju polica. Zabilježeni su sjajni rezultati jer smo uspješno upravljali učincima inflacije, iskoristili više kamatne stope i upotrijebili veličinu franšize u svoju korist.
U segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja profitabilnost novog posla nastavila je rasti zahvaljujući povoljnom trendu vezanom za kombinaciju različitih poslovnih aktivnosti. Osim toga, opipljive rezultate pokazuje i naša usredotočenost na Allianzove prioritetne vrste osiguranja.
Kada govorimo o segmentu upravljanja imovinom, valja istaknuti kako su nam iskoraci poduzeti na polju učinkovitosti pomogli da zaštitimo maržu prihoda i ublažimo utjecaj tržišnih izazova. 
Uvjereni smo kako ćemo u 2023. godini ostvariti vrlo dobre rezultate i dostići ciljanu cjelogodišnju operativnu dobit od 14,2 milijarde eura, plus/minus 1 milijardu eura.“, istaknuo je Giulio Terzariol, glavni financijski direktor Allianza SE

Neživotna osiguranja: vrlo dobri rezultati

Ukupni prihodi skočili su za 12,4 posto na 70,0 milijardi eura (u usporedbi sa 62,3 milijarde eura iz prethodne godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je sjajnih 9,5 posto, uz rast cijena od 5,7 posto, rast broja polica od 3,4 posto i rast naknada za usluge osiguranja od 0,3 posto. Internom rastu najviše su doprinijeli Allianz Partners i AGCS, te poslovanje u Turskoj.

Operativna dobit skočila je za 8,4 posto, s 5,7 milijardi eura ostvarenih 2021. godine na 6,2 milijarde eura u 2022. godini, i to zahvaljujući znatno boljim rezultatima operativnih ulaganja. Rastu operativne dobiti pridonio je i rezultat preuzimanja rizika.

Kombinirana kvota iznosila je 94,2 posto (u usporedbi s 93,8 posto zabilježenih 2021. godine), i to prvenstveno zahvaljujući učinku većih šteta proizašlih iz događanja manjih razmjera koji su bili povezani s normalizacijom učestalosti šteta i snažnijom inflacijom šteta. To je djelomično ublaženo povoljnim run-off rezultatom. Omjer troškova ostao je stabilan i iznosio je 26,8 posto (u usporedbi s 26,7 posto zabilježenih godinu dana ranije).

Životna i zdravstvena osiguranja: vrlo dobri rezultati ostvareni na promjenjivim tržištima

PVNBP  (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) iznosio je 65,6 milijardi eura (u usporedbi sa 78,7 milijardi eura iz prethodne godine), što je odraz lošijih rezultata osiguranja s plaćanjem jednokratne premije u Njemačkoj i ponovnih pregovora o ugovorima na razini grupe u Italiji 2021. godine, kao i jednokratnog ugovora o reosiguranju za Allianz Reinsurance u prethodnoj godini.

Operativa dobit porasla je za 5,4 posto na 5,3 milijarde eura (u usporedbi s 5,0 milijardi eura iz 2021. godine), ponajviše zahvaljujući povoljnom doprinosu kupljenog Avivinog poslovanja u Poljskoj i poslovnog rasta zabilježenog u Aziji. Taj je rast djelomično ublažen slabijim rezultatima u SAD-u. 

Profitabilnost novog posla ostvarila je rast na 3,8 posto (u usporedbi s 3,2 posto ostvarenih 2021. godine), i to zahvaljujući boljoj kombinaciji različitih poslovnih aktivnosti i većim kamatnim stopama. Vrijednost novog posla ostala je stabilna, na 2,5 milijardi eura (u usporedbi s 2,5 milijardi eura zabilježenih godinu dana ranije), s obzirom na to da je povoljan učinak bolje kombinacije različitih poslovnih aktivnosti ublažen manjim brojem polica.

Upravljanje imovinom: otpornost poslovanja u okruženju ispunjenom izazovima

Operativni prihodi iznosili su 8,2 milijarde eura, što je pad od 1,9 posto uzrokovan nižim naknadama za uspješnost i nižim prihodima od imovine pod upravljanjem. 

Operativna dobit pala je za 8,3 posto na 3,2 milijarde eura (u usporedbi s 3,5 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije). Omjer troškova i prihoda porastao je na 61,2 posto (u usporedbi s 58,4 posto iz 2021. godine).

Na dan 31. prosinca 2022. godine imovina klijenata pod upravljanjem  iznosila je 1,635 bilijuna eura, što predstavlja pad od 331 milijarde eura od kraja 2021. godine. Povoljni učinci valutne konverzije od 81,6 milijardi eura neutralizirani su nepovoljnim tržišnim učincima u iznosu od 301,1 milijarde eura, neto odljevima od 81,4 milijarde eura i nepovoljnim učinkom od 30,3 milijarde eura koji je uglavnom posljedica transakcije s tvrtkom Voya.

"Zahvaljujući rekordnim iznosima prihoda i operativne dobiti ostvarenima 2022. godine, Allianz je učvrstio svoju poziciju jedne od najvećih, najotpornijih i najpouzdanijih globalnih financijskih institucija na svijetu. Naši su rezultati rezultat pažljivog promišljanja, pouzdane izvedbe, ustrajnog pojednostavnjenja i discipliniranog upravljanja kapitalom. Osim toga, zadovoljstvo naših klijenata i zaposlenika te snaga brenda dosegnuli su nove rekordne razine. U nepredvidljivom svijetu sve većih rizika i društvenih nestabilnosti s ponosom ističemo svoju sposobnost korištenja prednosti Allianzove veličine, u korist svojih klijenata, zaposlenika i dioničara.“

- Oliver Bate, glavni izvršni direktor Allianza SE

"U turbulentnim vremenima u kojima živimo i poslujemo svaka godina donosi nove izazove. Zbog toga smo iznimno zadovoljni s rekordnim poslovnim rezultatima ostvarenim u 2022. na razini Allianz Grupe. Poslovanje u Hrvatskoj i Sloveniji također je uspješno, ostvarili smo rast u svim segmentima i nastavljamo zajedničkim naporima jačati snagu Allianz brenda, kako bismo našim klijentima i dalje bili u mogućnosti pružati vrhunsku uslugu i zaštitu u svakom koraku njihovog života."

- Daniel Matić, predsjednik uprave Allianza Hrvatska



NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?