Profil korisnika

HUO upozorava na nužnost edukacije mladih vozača o odgovornom ponašanju u prometu

REDAKCIJA - 4.9.2014.

Povodom tragične prometne nesreće sa smrtnom posljedicom koja se ovog utorka dogodila u Maloj Buni kod Velike Gorice, a koju je izazvao mladi vozač upravljajući neregistriranim vozilom, Hrvatski ured za osiguranje ponovno upozorava na brojne moguće posljedice upravljanja neregistriranim i neosiguranim vozilima, ali i na nužnost snažnije edukacije mladih vozača o savjesnom i odgovornom ponašanju u prometu. Mladi vozači vrlo često precjenjuju svoje sposobnosti i često se upuštaju u riskantnu i prebrzu vožnju, nesvjesni svih rizika koje takva vožnja nosi.

Ohrabruje podatak da je udio mladih vozača ( od 16 do 24 godine ) u svim prometnim nesrećama i stradavanjima tijekom 2012. i 2013. godine pao u odnosu na godine ranije. U 2011. godini u prometnim je nesrećama sudjelovalo 6665 mladih vozača u dobi od 17 do 24 godine, u 2012. godini njih 5217, a u 2013. godini 4587. Pozitivan trend rezultat je niza preventivno-represivnih mjera i aktivnosti MUP-a Republike Hrvatske s ciljem povećanja sigurnosti u prometu na cestama.

Međutim, ove brojke i dalje su velike, a svaka prometna nesreća sa smrtnom posljedicom upozorava da je nužno učiniti dodatne napore u edukaciji mladih o odgovornom ponašanju u prometu.

Značajnu ulogu imaju roditelji koji svojim primjerom trebaju pokazati obrasce poželjnog ponašanja u prometu, ali odgovornost je i na svim razinama društva, od državnih institucija, nastavnika i profesora u osnovnim i srednjim školama, instruktora u auto školama te osiguratelja da kroz nastavne programe i posebne edukativne kampanje upozoravaju na opasnosti rizičnog ponašanja mladih vozača u prometu.

Što se tiče neosiguranih i neregistriranih vozila na hrvatskim cestama, Hrvatski ured za osiguranje i MUP RH od 2009. godine provode zajedničke akcije kako bi probudili svijest građana o važnosti pravovremenog produženja osiguranja i registracije automobila.

Vožnja i posjedovanje neosiguranog i neregistriranog, a neodjavljenog, motornog vozila njegovom vlasniku donosi brojne prekršajne kazne, a izostanak odgovarajućeg osiguranja od automobilske odgovornosti, može dovesti do katastrofalnog financijskog udara na imovinu vlasnika odnosno vozača takvog vozila. Naime, u slučaju da vozač, upravljajući neosiguranim vozilom počini štetu, koja se može mjeriti u milijunima kuna, Hrvatski ured za osiguranje će svim oštećenim osobama - žrtvama prometne nesreće koju je skrivilo neosigurano vozilo, naknaditi štete, ali ima pravo potraživati naknadu cjelokupnog isplaćenog iznosa štete uvećanog za eventualne troškove i kamate od te iste osobe koja je odgovorna za štetu, dakle od vozača odnosno vlasnika neosiguranog vozila.

Upravo ta činjenica govori da se pojedini vlasnik vozila, zbog izbjegavanja troška obveznog osiguranja, dovodi u izvjesnu situaciju da bude višestruko prekršajno kažnjavan te da se u konačnici izlaže opasnosti da sam snosi naknadu štete u prometnoj nesreći u potencijalno višemilijunskim iznosima.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?