Profil korisnika

U Dubrovniku održana skupština Savjeta ureda zelena karte

REDAKCIJA - 27.5.2011.

U Dubrovniku se 26. i 27. svibnja održala 45. Opća skupština Savjeta ureda zelene karte – Council of Bureaux, koja okuplja 45 zemalja članica Savjeta ureda zelene karte. Čast da bude domaćin ovogodišnje skupštine, ukazana je Hrvatskom uredu za osiguranje, ističe se u priopćenju.

Na svečanom otvaranju 45. Opće skupštine Savjeta ureda, govorili su Predsjednik Savjeta ureda Mariusz Wichtowski, Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje, Damir Kaufman, ravnatelj Uprave za financijski sustav Ministarstva financija Republike Hrvatske, Robert Nowak, predstavnik Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu, Karel Van Hulle, predstavnik Europske komisije za područje osiguranja te Michaella Koller, direktor CEA-e ( Europsko krovno udruženje osiguratelja i reosiguratelja).

Robert Nowak, predstavnik Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu istaknuo je ulogu UNECE-a pod čijim je pokroviteljstvom sklopljeno čak 57 međunarodnih sporazuma i konvencija, a jedna od njih je i poznata TIR konvencija. TIR konvencija olakšava kretanje roba preko granica, jedini je univerzalni prijevozni sustav i jedna je od najuspješnijih međunarodnih transportnih konvencija koja se provodi pod okriljem UNECE-a. Robert Nowak, za ovu je godinu kao posebno važno istaknuo pitanje sigurnosti na cestama uz čiju provedbu je u srpnju 2010. godine Europska komisija donijela 4. Akcijski program sigurnosti cestovnog prometa EU za period 2011.-2020. Također, Robert Nowak u svom je izlaganju istaknuo i važnost olakšavanja cestovnog prometa između Europe i Azije. Damir Kaufman, ravnatelj Uprave za financijski sustav Ministarstva financija Republike Hrvatske, naglasio je dobru suradnju s osigurateljima i kvalitetno funkcioniranje sustava, koje daje rezultate u provedbi i ostvarenju zajedničkih ciljeva državnih institucija i osiguratelja. Karel Van Hulle, predstavnik Europske komisije za područje osiguranja, kao aktualna područja interesa Europske komisije iz područja osiguranja, istaknuo je Solvency II direktivu, zaštitu potrošača, te ravnopravnost spolova. S aspekta osiguratelja iste je teme kao važne naglasila i Michaella Koller, direktor CEA-e (Europskog krovnog udruženja osiguratelja i reosiguratelja).

Hrvatski ured za osiguranje je kao nacionalni Ured zelene karte Republike Hrvatske član sustava poznatog kao “Sustav zelene karte”, kojeg čine 45 nacionalnih Ureda članova Savjeta ureda - Council of Bureaux sa sjedištem u Bruxellesu. Sustav zelene karte olakšava međunarodni promet motornih vozila i garantira isplatu odštete oštećenima u prometnim nesrećama koje su uzrokovala vozila inozemne registracije.

Svake godine, dogodi se više od pola milijuna prometnih nesreća u zemljama u okviru Sustava zelene karte, koje su uzrokovala vozila iz neke druge zemlje. Kada se dogodi prometna nezgoda, koju uzrokuje inozemno vozilo, osoba kojoj je nanesena takva šteta svoju odštetu regulira kroz Sustav zelene karte, a za naknadu štete jamči nacionalni ured.

Hrvatski ured za osiguranje, prema tome, u ulozi nacionalnog Ureda zelene karte u skladu sa Zakonom o obveznim osiguranjima u prometu jamči za naknadu šteta koje vozila hrvatske registracije počine u inozemstvu te za naknadu šteta koje na području Republike Hrvatske počine vozači vozila inozemne registracije.

Intenziviranjem pristupnih pregovora Republike Hrvatske s Europskom unijom, Hrvatski ured za osiguranje intenzivirao je aktivnosti koje su usmjerene na podršku prilagodbi zahtjevima 4. Direktive o obveznom osiguranju motornih vozila i sudjelovanje članica Hrvatskog ureda za osiguranje u Sustavu koji je u primjeni u Europskoj uniji od 2003. godine, budući da se članci Zakona o obveznim osiguranjima u prometu kojima se 4. Direktiva preuzima u hrvatsko zakonodavstvo počinju primjenjivati od dana prijema Republike Hrvatske u članstvo Europske unije.

Sustav 4. Direktive Europska unija je uspostavila s ciljem poboljšanja zaštite žrtava prometnih nesreća nastalih u inozemstvu, kojima omogućuje rješavanje odštetnih zahtjeva koji proizlaze iz prometnih nesreća nastalih izvan zemlje njihovog prebivališta - u zemlji njihovog prebivališta. Tako će se, po pristupu Republike Hrvatske u Europsku uniju, i građanima Republike Hrvatske koji su oštećeni u prometnim nesrećama nastalim u nekoj od zemalja članica Europskog gospodarskog prostora olakšati postupak ostvarivanja prava na naknadu štete, budući da će imati mogućnost podnošenja odštetnog zahtjeva na hrvatskom jeziku ovlaštenom predstavniku inozemnog osiguratelja štetnika u Hrvatskoj - za razliku od sadašnje prakse koja predviđa da građanin Republike Hrvatske koji je oštećen primjerice u prometnoj nesreći u Njemačkoj svoj odštetni zahtjev postavlja prema osiguratelju štetnika u Njemačkoj.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?