Profil korisnika

HUO održao radionicu vezano uz primjenu Solvency II direktive u industriji osiguranja

REDAKCIJA - 4.3.2011.

U organizaciji Hrvatskog ureda za osiguranje, održana je radionica pod nazivom „Provedba pete kvantitativne studije utjecaja (QIS 5) – iskustva Slovenije“, čime Hrvatski ured za osiguranje (HUO) u suradnji sa Hrvatskom agencijom za nadzor financijskih usluga (HANFA) i Hrvatskim aktuarskim društvom (HAD) nastavlja aktivnosti i inicijative vezano uz primjenu Solvency II direktive.

Solvency II je novi zakonski okvir ukupnog poslovanja društava za osiguranje i društava za reosiguranje u Europskoj uniji. Ključne odredbe Solvency II odnose se na upravljanje rizicima i revidiranje dosadašnjih zahtjeva za kapitalnom adekvatnošću osigurateljne industrije (Solvency I). Primjenjuje se na cijelu industriju, te postavlja nova, čvršća pravila i zahtjeve za kapitalnom adekvatnošću i procesom upravljanja rizicima društava s ciljem zaštite osiguranika i korisnika osiguranja te sprečavanja poremećaja na tržištu osiguranja. Solvency II, direktiva koju je Europska unija počela kreirati još 2000. godine, da bi je usvojila 2009., a industriju osiguranja na punu primjenu obvezuje od siječnja 2013. Hrvatski će osiguravatelji biti u obvezi primjenjivati Solvency II direktivu neovisno o tome hoće li Hrvatska tada već biti članica EU ili ne.

U okviru Radionice uz uvodno izlaganje Hrvoja Paukovića, direktora Hrvatskog ureda za osiguranje održao je Ivan Vrljić, član Uprave Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga koji je govorio o aktualnom stanju vezano uz Solvency II u Hrvatskoj.

Zaposlenici unutar društava za osiguranje i reosiguranje, koji su zaduženi za usvajanje odredbi i prilagodbu Solvency II direktive, na ovoj su radionici dobili konkretne informacije i primjere iz prakse slovenskog tržišta osiguranja. Tako je Mojca Piškurić iz Slovenskog zavarovalnog združenja govorila o pripremi slovenskog tržišta osiguranja za Solvency II te o potrebnim aktivnostima za provođenje studije QIS 5. U Sloveniji je tako 2007. godine osnovana radna grupa za Solvency II, koju čine svi članovi Udruženja osiguravatelja Slovenije među kojima je 14 društava za osiguranje, 3 podružnice stranih osiguravatelja, 2 reosiguravatelja i 1 mirovinski fond. Zadatak ove radne grupe jest sudjelovanje u razvoju Solvency II direktive, koordinacija oko provedbe kvantitativnih studija utjecaja. Također, 2010. godine osnovan je i Odbor za izvještavanje, članovi su svi osiguravatelji i mirovinska osiguranja, Banka Slovenije i Agencija za nadzor osiguravajućih društava. Zadatak je uspostaviti sustav za redovito izvještavanje Banke Slovenije i Agencije za nadzor osiguravateljnih društava. Također u Sloveniji je u pripremi i draft novog zakona o osiguranju ( ZZavar-2). Formirana je radna grupa, a rok za implementaciju novog zakona je druga polovica 2012. godine.

Matija Bitenc iz Zavarovalnice Triglav d.d. govorio je o zahtjevima i očekivanim rezultatima QIS 5 studije, dok je Rudi Lipovec iz Slovenskog aktuarskog društva i Slovenskog zavarovalnog združenja prezentirao Izračun modula preuzetog rizika neživotnog osiguranja za QIS 5. Što se tiče same provedbe QIS 5, slovenska iskustva pokazuju puno veću kompleksnost u odnosu na QIS 4. Glavni razlozi za izvođenje QIS 5 su uvid u promjenu kapitalne pozicije društva kod promjene iz Solvency I u Solvency II, također ova studija pokazuje osjetljive točke društva na kapitalne zahtjeve, omogućuje lakše odlučivanje između standardne formule, parcijalnog internog modela ili potpunog internog modela, a ujedno je i dobra vježba za prikupljanje podataka i pripremu društava za uvođenje SolvencyI II direktive.

U odnosu na Solvency I, Solvency II uvodi velike promjene i u izračun tehničkih pričuva koje uključuju promjene u strukturi i promjene u izračunima. Naglašena je i važnost punog razumijevanja Solvency II regulative, budući su neka područja i odredbe podložne drugačijim izračunima i prilagodbi poslovanju pojedinog društva. Time je razumijevanje ključno za definiranje najboljeg pristupa svakog društva i argumentaciju tog pristupa nadležnom nadzornom tijelu.

Jakša Krišto, asistent s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, predstavio je novi regulatorni i nadzorni sustav u EU. Tako je 01. siječnja 2011. započela s radom EIOPA - Europska agencija za nadzor osiguranja i zaposleničkih mirovina, koja zamjenjuje Europski odbor supervizora osiguranja i zaposleničkih mirovina (CEIOPS). EIOPA je nadležna za nadzor i identifikaciju trendova, potencijalnih rizika i ranjivosti na razini mikro-prudencijalne regulacije u dijelu nadzora poslovanja sektora osiguranja i zaposleničkih mirovina. EIOPA je u siječnju 2011. izdala srednjoročni plan postupanja i rada na Solvency II za razdoblje od 2011. do 2014. godine. Planom su prikazana ključna područja provedbenih mjera i smjernica nadzora, kao druge i treće razine implementacije Solvency II. Ovaj srednjoročni plan naglašava važnost prijelaza s oblikovanja i usvajanja regulatornih odredbi na provedbu nadzora poslovanja društava za osiguranje i društava za reosiguranje (“From Regulation to Supervision”). Hrvatski ured za osiguranje zajedno s HANFA-om i Hrvatskim aktuarskim društvom osnovati će Radnu grupu za Solvency II, koja ima za cilj usvajanje odredbi Solvency II regulative i prilagodbu osiguratelja i reosiguratelja u RH novim pravilima. Radna grupa bi trebala olakšati društvima složen i zahtjevan proces implementacije Solvency II i utvrditi prilagodbe i razlike u odnosu na trenutni zakonski okvir. Radna grupa će surađivati sa sličnim tijelima ostalih udruženja osiguratelja i reosiguratelja u EU. “Primjena Solvency II direktive tema je koja zaokuplja sve europske i hrvatske osiguravatelje. Obzirom na zahtjevnost i složenost procesa, razumljivo je da su hrvatski osiguravatelji zainteresirani za dodatnu edukaciju vezano uz ovu direktivu. Stoga, Hrvatski ured za osiguranje, kao član Europske federacije osiguratelja, nastoji pružiti što više konkretnih informacija i iskustava koji mogu pomoći našim osiguravateljnim društvima i olakšati im vrlo složen posao koji u kratkom roku moraju odraditi. Edukacijske radionice na ovu temu nastaviti ćemo i dalje tijekom 2011. godine.“ – istaknuo je Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

  1. ?tokalj

    5.3.2011.
    onima koji žele više kvalitetnih informacija o načelima i zahtjevima direktive Solvency II preporučam dva dokumenta koje mogu promaći na doljnjim WWW stranicama
    [Swiss Federal Office fo Private Insurers ]
    dokument“White paper on the Swiss Solvency „Test http://www.bpv.admin.ch/de/pdf/white_paper_sst.pdf

    [KPMG ] dokument „Study into the methodologies to assess the overall financial position of an insurance undertaking from the prespectvie of prudential supervision“
    http://www.europa.eu.int/comm/internal_market/insurance/solvency/solvency2-study_en.htm
  2. guslica

    4.3.2011.
    ♪"otrok si je na dlani ogledoval pikapolonico"♪ pa je naučil novo riječ u hrvatskome jeziku-jurisprudenco.
    pa ni brige za hrvaške zavarovalce proti primene SolvencyII, su pa tukaj večini afilijacije stranih EU zavarovalnic.
    CO an pak AgramCo su jedini ki nimaju suporta do matice družbe.
    Solvency direktiva gre na ruke močnim zavarovalnicam an pa rezavarovalcem.
    (s.v.g)
Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?