Profil korisnika

HUO upozorio na još uvijek velik broj neregistriranih, tehnički neispravnih i neosiguranih vozila na hrvatskim cestama

REDAKCIJA - 26.2.2011.

Na jučer održanom okruglom stolu na temu „ Sigurnost u prometu 2011. - tehnička ispravnost vozila –utjecaj na sigurnost cestovnog prometa“, koji je organizirala Udruga sigurnost u prometu, o problemu tehnički neispravnih, neosiguranih i neregistriranih vozila na hrvatskim cestama govorili su predstavnici MUP-a RH, Hrvatskog ureda za osiguranje, Centra za vozila Hrvatske te Hrvatskog autokluba.

Nakon provedenih akcija Ministarstva unutarnjih poslova i edukacijskih kampanja Hrvatskog ureda za osiguranje broj neosiguranih vozila je u padu. Prema podacima HUO-a od 15. veljače ove godine broj neosiguranih vozila ( duže od 30 dana ) iznosio je 104.199 vozila, dok je u srpnju 2010. godine bilo više od 116 tisuća neosiguranih vozila. Međutim, u odnosu na razvijene zapadne zemlje, ali i neke istočne zemlje, taj je broj u Hrvatskoj i dalje zabrinjavajuće velik. Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje, među ostalim je istaknuo: „Neprimjereno velik broj neregistriranih, neispravnih i neosiguranih vozila, ugrožava opće stanje sigurnosti prometa na cestama za sve sudionike u prometu, nanosi velike materijalne gubitke građanima, državnom proračunu, osigurateljima i drugim subjektima, a može predstavljati smetnju europskom putu Republike Hrvatske. Stoga se Republika Hrvatska mora odrediti prema problemu neosiguranih vozila kao jednom od prioritetnih problema te upotrijebiti sva raspoloživa sredstva kako bi u cijelosti suzbila tu negativnu pojavu koja ugrožava ljudske živote te nanosi velike financijske gubitke.“

Hrvatski ured za osiguranje i MUP RH provode edukacijsku kampanju s ciljem upoznavanja vlasnika vozila sa svim štetnim posljedicama upravljanja neosiguranim vozilom. Naime, za svu nastalu štetu koju prouzroči vozač odnosno vlasnik neosiguranog vozila dužni su odgovarati osobno i neograničeno cjelokupnom svojom imovinom, a dug se i nasljeđuje.

U 2009. i 2010. godini MUP RH nastavlja i intenzivira dosljednu provedbu zakona Republike Hrvatske; dostavlja obvezni prekršajni nalog u iznosu od 700 kuna svakom vlasniku vozila koji u zakonskom roku ne odjavi vozilo i vrati pločice, ukoliko nije registrirao i osigurao vozilo, pokreće prekršajni postupak zbog upravljanja neosiguranim vozilom (kazne su od 5 do 20 tisuća kuna), kažnjava vozača vozila u iznosu od 2000 kuna ukoliko upravlja neregistriranim vozilom ili mu je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, ali i odjavljuje vozilo bez vraćanja prometne dozvole i registarskih pločica ako je od isteka proteklo više od jedne godine.

„Hrvatski ured za osiguranje,u suradnji s nadležnim institucijama i u ovoj će godini nastaviti aktivnosti s ciljem dosljedne i bezuvjetne primjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama i Zakona o obveznim osiguranjima u prometu te jačanja svijesti građana Hrvatske o razmjerima problema te edukacije vlasnika vozila o svim štetnim posljedicama upravljanja neosiguranim vozilima.“ – naglasio je Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje.


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?