Profil korisnika

U prvom tromjesečju 2020. Allianz ostvario operativnu dobit od 2,3 mlrd. eura

Osiguranje.hr - 14.5.2020.

Kaos na financijskom tržištu i oslabljeno gospodarstvo, koje je uzrokovala pandemija COVID-19, vidljivo su pogoršali uvjete poslovanja u industriji financijskih usluga. No Allianz je, zahvaljujući iznimno diversificiranom portfelju poslovanja i snažnoj bilanci, bio pripravan za upravljanje aktualnom kriznom situacijom i stoga u prvom tromjesečju 2020. godine ostvario vrlo dobre rezultate.

Rast internih prihoda, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 3,7 posto, ponajviše zahvaljujući segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, ali i poslovanju naših ostalih segmenata. Ukupni prihodi ostvarili su rast od 5,7 posto na 42,6 milijardi eura (u usporedbi s 40,3 milijarde eura iz istog razdoblja prošle godine). Istovremeno je operativna dobit pala za 22,2 posto na 2,3 milijarde eura (u usporedbi s 3,0 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije). U segmentu upravljanja imovinom zabilježen je značajan skok operativne dobiti zahvaljujući rastu prihoda od imovine klijenata pod upravljanjem. S druge strane, na segment neživotnih osiguranja nepovoljno su utjecale veće štete vezane za prirodne katastrofe te gubici izazvani pandemijom COVID-19, pa je zabilježen pad operativne dobiti. Pala je i operativna dobit segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja, i to uglavnom zbog zaokreta na tržištu, koji je utjecao na investicijsku maržu i odgođene troškove pribave. Neto prihodi pripisivi dioničarima zabilježili su pad od 28,9 posto na 1,4 milijarde eura (u usporedbi sa 2,0 milijardi eura zabilježenih godinu dana ranije), ponajviše zahvaljujući nižoj operativnoj dobiti. Pogoršao se i neoperativni rezultat, s obzirom na to da su realizirani dobici od prodaje poslovanja Allianz Popular više nego neutralizirani tržišnim događanjima izazvanih pandemijom. Niža porezna stopa imala je tek djelomičan ublažavajući učinak.

Osnovna dobit po dionici (EPS) pala je za 27,8 posto na 3,36 eura (u usporedbi s 4,65 eura ostvarenih u prvom tromjesečju 2019. godine). Istovremeno je anualizirani povrat na uloženi kapital (RoE) iznosio 9,3 posto (u usporedbi s 13,6 posto za cijelu 2019. godinu), dok je omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II na kraju tromjesečja iznosio 190 posto (u usporedbi s 212 posto zabilježenih na kraju prošle godine).

S obzirom na neizvjesnosti oko makroekonomskog razvoja izazvane aktualnom pandemijom, kao i na dostupne i ažurirane financijske planove poslovnih jedinica Allianz Grupe, Uprava ne smatra da će Grupa dostići ciljani iznos operativne dobiti za 2020. godinu u iznosu od 12 milijardi eura, plus/minus 500 milijuna eura, što je već i nagoviješteno u priopćenju od 30. travnja ove godine. Novi iznos ciljane dobiti za ovu godinu Upravni će odbor objaviti nakon revizije planova, do koje će doći čim se utjecaj trenutne krize bude mogao točnije procijeniti.

„U prvom je tromjesečju 2020. godine, u ovim izvanrednim okolnostima, Allianz pokazao svu svoju otpornost i snagu“, istaknuo je glavni izvršni direktor Allianza SE Oliver Bäte. „Iznimno sam ponosan na Allianzovu operativnu spremnost i predanost naših zaposlenika i IT-ja, zahvaljujući kojima su naši klijenti čak i u tako nezahvalnoj situaciji na raspolaganju imali najvišu razinu usluge. Trenutno prolazimo kroz vrlo teška vremena, no vjerujem kako ćemo zajedno prevladati i taj izazov.“

Segment neživotnih osiguranja: kombinirana kvota pod nepovoljnim utjecajem pandemije COVID-19 i šteta nastalih zbog prirodnih katastrofa

Ukupni prihodi u prvom su tromjesečju ove godine porasli za 4,2 posto na 20,3 milijarde eura (u usporedbi s 19,5 milijardi eura zabilježenih u istom razdoblju prošle godine). Izuzmu li se utjecaji valutnih tečajeva i konsolidacije, interni rast iznosio je 1,8 posto, ponajprije zahvaljujući rastu cijena od 3,3 posto i padu broja polica od 1,4 posto. Glavni nositelji rasta bili su AGCS, Allianz Asia Pacific i Allianz Turkey.

Operativna dobit pala je za čak 29,1 posto na 1,0 milijardi eura u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Na rezultat preuzimanja rizika utjecali su veći gubici zbog prirodnih katastrofa te pandemije COVID-19. Spomenuta šteta izazvana prirodnim katastrofama djelomično je kompenzirana značajnim poboljšanjem našeg omjera troškova.

Kombinirana kvota skočila je za 4,1 postotna boda na 97,8 posto u usporedbi s istim razdobljem 2019. godine.

„Pandemija COVID-19 pogoršala je uvjete poslovanja našeg segmenta neživotnih osiguranja“, izjavio je glavni financijski direktor Allianza SE Giulio Terzariol. „Izuzmu li se nepovoljni utjecaji prirodnih katastrofa i pandemije, naša je kombinirana kvota ostala na 94 posto. Ostat ćemo usredotočeni na tehničku izvrsnost u upravljanju preuzimanjem rizika i štetama kako bismo zajedno s našim klijentima uspješno prevladali aktualnu krizu.“

Segment životnih i zdravstvenih osiguranja: snažni rezultati u nepovoljnim uvjetima na financijskom tržištu

U prvom je tromjesečju 2020. godine PVNBP (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) porastao na 18,0 milijardi eura (u usporedbi sa 17,6 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prošle godine). To je prvenstveno rezultat veće prodaje proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima u Italiji te kapitalno učinkovitijih proizvoda životnog osiguranja u Njemačkoj. Taj je rezultat djelomično neutralizirala nešto slabija prodaja štednih proizvoda u Francuskoj.

Profitabilnost novog posla (NBM) pala je na 2,7 posto (u usporedbi s 3,5 posto iz prvog tromjesečja prošle godine), i to zbog nižih kamatnih stopa u prva tri mjeseca ove godine. Vrijednost novog posla (VNB) pala je na 494 milijuna eura (za razliku od 609 milijuna eura ostvarenih u istom tromjesečju prošle godine). Nepovoljan utjecaj nižih kamatnih stopa djelomično je nadoknađen boljom prodajom, poboljšanim proizvodima i kontinuiranim prelaskom na prioritetne vrste osiguranja.

Operativna dobit pala je na 0,8 milijardi eura (u usporedbi s 1,1 milijardom eura ostvarenom u istom razdoblju 2019. godine), ponajviše zahvaljujući nižoj investicijskoj marži, koja je rezultat većih umanjenih vrijednosti nakon zaokreta na tržištu. Od ostalih čimbenika koji su pridonijeli spomenutom padu valja istaknuti više troškove zaštite od rizika i poravnavanja (true-up) viših odgođenih troškova pribave, i to uglavnom u SAD-u. Nepovoljni su utjecaji djelomično kompenzirani boljom tehničkom maržom.

„Profitabilnost novog posla u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja održala se vrlo dobro tijekom prvog tromjesečja ove godine, dok je prodaja bila usredotočena na prioritetne vrste osiguranja“, dodao je Terzariol. „S druge strane, naš operativni rezultat odraz je previranja na financijskim tržištima. Nastavit ćemo aktivno upravljati proizvodnim asortimanom i imovinskom osnovicom kako bismo u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja osigurali izdržljivost i ponuđenu vrijednost.“

Segment upravljanja imovinom: operativna dobit skočila za 19 posto

U prvom je tromjesečju ove godine imovina klijenata pod upravljanjem (AuM) pala za 129 milijardi eura na 1.557 milijardi eura u usporedbi s krajem 2019. godine. Razlog pada jesu nepovoljni tržišni utjecaji u iznosu od 107,6 milijardi eura te neto odljevi od 46,4 milijarde eura, i to uglavnom u ožujku. Povoljni utjecaji valutne konverzije od 25,0 milijardi eura nisu mogli neutralizirati spomenute nepovoljne utjecaje.

Ukupna imovina klijenata pod upravljanjem istovremeno je pala na 2.134 milijarde eura.

Omjer troškova i prihoda (CIR) pao je za 2,0 postotnih bodova na 61,7 posto (u usporedbi s istim razdobljem prošle godine), i to zbog većih neto prihoda od naknada i provizija. Rast spomenutih prihoda ponajviše je posljedica veće prosječne imovine klijenata pod upravljanjem te rasta marži od imovine klijenata pod upravljanjem. Posljedično, operativna dobit skočila je za 18,6 posto na 679 milijuna eura (u usporedbi s 573 milijuna eura iz istog razdoblja prošle godine).

„Zadovoljan sam rezultatima poslovanja našeg segmenta upravljanja imovinom“, istaknuo je Terzariol. „Krajem prvog tromjesečja ove godine na financijskim smo tržištima iskusili određena previranja, koja bi se mogla nastaviti i u nadolazećim tromjesečjima. Budući da su temelji našeg poslovanja solidni, ne sumnjam da će segment upravljanja imovinom ostvariti vrijednosti, kako srednjoročno, tako i dugoročno.“


NatragTisakDiskutirajte o temi na forumu

Komentari

Članak nema komentara.

Profil korisnika
Komentari
Najčitanije
Anketa

Kako ocjenjujete razinu digitalizacije u svom radnom okruženju?

Osiguranje Forum

Posjeti forum

tlopar | 15.4.2024. 13:35:51
Izvid štete u slučaju kad okrivljenik prometne nesreće pobjegne
tkrajnov | 20.12.2023. 18:00:32
članak 43 ili 57. zakona o sigurnosti prometa na cestama
mkostincer | 13.10.2023. 22:43:45
Osiguranje od potresa
Dakio | 28.10.2022. 11:36:58
Koliko košta premija UNIQA dopunskog osiguranja?